IEEE Fellows

Fellows of the Institute of Electrical and Electronics Engineers

IEEE Oceanic Engineering Society

The IEEE Grade of Fellow is conferred by the Board of Directors upon a person with an extraordinary record of accomplishments in any of the IEEE fields of interest.

The process of Elevation to IEEE Fellow starts with a formal Nomination with supporting references, followed by an evaluation and ranking done by the Society/Technical Council Fellow Evaluating Committee, and a final ranking across all Societies/Technical Councils by the IEEE Fellow Committee (52 IEEE Fellow Judges).

Normative documents for the process of Elevation to IEEE Fellow are available online: www.ieee.org/membership/fellows/

Nominations of highly qualified professionals engaged in activities within the scope of Oceanic Engineering are strongly encouraged each year. The professional scope for Oceanic Engineering is:

‘All applications of electrical and electronic engineering pertaining to all bodies of water. Included are design, testing and application of water oriented systems, subsystems, and components. This shall include scientific, technical and industrial applications, or other activities that contribute to the field, or utilize the techniques or products of the field, subject to modifications directed or approved by the IEEE Technical Activities Board as the art develops.’

Candidates for Nomination must be an IEEE Senior Member at the time of nomination and have been an IEEE Member for at least 5 years.  Any person, including those who are not members of the IEEE, may nominate a candidate.  The exceptions are IEEE Officers involved in Fellow evaluations and IEEE Staff.

IEEE Bylaw I-503.8 (Fellow Committee) limits the maximum number of elevations to Fellow Grade that can occur in a calendar year to 0.1% of IEEE voting membership on record as of 31 December of the preceding calendar year.  The process is highly competitive, with less than 30% success overall, so the case made in the Nomination must be very strong.

Preparing effective Nominations: 

The Nominator is the prime advocate for the Nominee, and the Nomination Form is the fundamental basis of an evaluation.  The Nomination Form is reviewed and assessed by three separate audiences: the Fellow Grade References, the Society/Technical Council (S/TC) Fellow Evaluating Committee (FEC) members (Evaluators), and finally, the IEEE Fellow Committee members (Judges).  Keep in mind that the Judges will not likely be familiar with the research field of the Nominee, so the case for Fellow Grade elevation must be made in language that can be understood by someone outside the field.

The Nominator has two basic tasks in preparing the Nomination: (1) making the case for elevation to Fellow Grade; and (2) selecting supporting references and endorsements.

1. Making the case: A well-documented case for elevation to Fellow Grade includes three fundamental aspects:

  • The individual technical contribution(s) to the field made by the Nominee
  • The impact from these contributions, which must have already occurred and be evident
  • The evidence supporting the case.

Concise narratives should explicitly address these three aspects.  The Nomination itself must specify the Nomination Category, the contributions of the Nominee, the impact of the contributions and the supporting evidence of the impact.

Nomination Category:

The Nominator should choose the Nomination Category that best fits the Nominee’s most impactful contribution and available evidence.  There are four categories: Application Engineer/Practitioner; Educator; Research Engineer/Scientist; and Technology Leader.  Statistics from recent years shows that the Research Engineer/Scientist category accounts for about 80 % of the Nominations and about the same per cent of successful Nominations.  Specific information about the categories can be found at: www.ieee.org/content/dam/ieee-org/ieee/web/org/about/fellows/fellows-nominations.pdf

Individual Contribution(s), Impact and Evidence:

Nominators should focus on the one or two most impactful contributions and select those contributions based on what is the strongest available evidence.  In Section 6 Part 1, list and develop the three most important items of tangible and verifiable evidence of the technical accomplishments pertaining to the key contribution(s) specified in the Nomination Form.  Depending on the Nomination Category, an item of evidence may be (but is not limited to) a journal or conference article, a book, patent, report, standard, policy, product, service, demonstration, or installation.  Sound evidence should provide an overview of how the contribution was initially introduced to the field, further technological developments, and adoption by the field at large.  Examples of Peer Recognition are very useful in building support for the Nominee.  Peer Recognition can take many forms: receiving awards and company/association recognitions, delivering keynotes at important conferences, receiving honorary degrees, publishing invited papers, being inducted in national academies, serving as Editor-in-Chief of a prestigious journal, etc.

An additional five items can be included to provide evidence of impact (Section 6, Part 2) of the Nomination Form). These additional items should further strengthen the identified main technical accomplishments of the Nominee. They may also present results of different categories of technical achievements linked to the main contribution. For publications, it is important to show a sustained impact of them in a specific area – not just that the Nominee is a prolific author. One effective approach is to choose evidence that documents a timeline of the evolution of the Nominee’s contribution to the field.

Finally, it’s useful to keep in mind while preparing the Nomination that the evaluators and judges will base their assessment on these aspects:

  • The specific outstanding technical accomplishments−so identify these clearly
  • The innovation, creativity, importance, and degree of acceptance of the contribution(s)–make sure to highlight the impact of the nominee’s accomplishment(s) on the research field
  • The Nominee’s individual role in the contribution(s)
  • The evidence of the technical accomplishment and the impact on the research field−make sure this is solid
  • The impact of the Nominee must have already happened; speculation on potential future impact is irrelevant.

The complete documents that provide more detailed information about the Nomination and the evaluation process can be found at the links below:

www.ieee.org/content/dam/ieee-org/ieee/web/org/about/fellows/fellows-nominations.pdf

www.ieee.org/content/dam/ieee-org/ieee/web/org/about/fellows/fellows-evaluators-judges-2017.pdf

2. Selecting the References:

References from IEEE Fellows: The Nominator must secure at least three, but no more than five, supporting References from Fellows who are able to assess the Nominee’s contributions and their impact. The Nominator chooses the References with the goal of having them serve as advocates for the Nominee. The purpose of the IEEE Fellow References is to provide an independent evaluation of the Nominee. Therefore, References should be experts in the Nominee’s technical field and be familiar with the Nominee’s contributions and their impact, but it is not required that the Reference is personally acquainted with the Nominee.

Endorsements: Any person (including a non-IEEE member) may serve as an Endorser. Endorsements are optional, and a maximum of three may be submitted for a Nominee.  They are designed to be used when they can provide an additional and unique perspective on the Nominee’s work not publicly available, and so are very useful for the Nominees in the Educator and Technical Leader categories.

The summary provided here highlights useful information from the documents provided by IEEE. Specific information about writing effective references and endorsements can be found at: www.ieee.org/content/dam/ieee-org/ieee/web/org/about/fellows/fellows-references-endorsements-2017.pdf.  Nominators should encourage the Fellows and Endorsers to become familiar with the material in this document for preparing effective letters.

 

1970’s – 1980’s
1974 Van Trees, Harry R3 -Southeastern USA
For contributions to teaching and research in the detection, estimation and modulation theory area, and the design of military communications systems.
1982 La Rosa, R R1 -Northeastern USA
For contributions in the field of electron optics, traveling-wave tubes, and particle acceleration.
1983 Cox, Henry R2 -Eastern USA
For technical leadership in underwater research and development.
1983 Herz, Eric R5 -Southwestern USA
For contributions to the development and management of information systems for testing aerospace vehicles and for valuable services to the Institute.
1983 Powers, E R6 -Western USA
For contributions to the analysis of data relating to nonlinear phenomena in materials such as controlled thermonuclear plasmas.
1983 Swift, Calvin R1 -Northeastern USA
For contributions to the area of microwave remote sensing of the oceans.
1984 Boerner, Wolfgang-martin R4 -Central USA
For advancement in inverse methods in sensing systems and in high-resolution broad band Doppler radar polarimetry.
1984 Mochizuki, Hitoshi R10 -Asia and Pacific
For contributions to maritime communications systems.
1988 Carter, G Clifford R1 -Northeastern USA
For contributions to the theory of coherence and time delay estimation.
1989 Baggeroer, Arthur R1 -Northeastern USA
For contributions to advanced array processing and underwater acoustics.
1989 Ramachandran, V R7 -Canada
For contributions to theory of multivariable networks with applications to two-dimensional digital filters.
1990’s
1991 Spindel, Robert R6 -Western USA
For leadership in ocean engineering, and the advancement of the technology for ocean acoustic tomography.
1991 Weissman, David R1 -Northeastern USA
For leadership in the development of radar techniques to measure ocean surface wave parameters and surface winds.
1993 Engelson, Irving R1 -Northeastern USA
For management leadership of IEEE technical activities worldwide.
1993 Hallikainen, Martti R8 -Europe
For contributions to microwave remote sensing of forests, snow, and sea ice.
1994 Moura, Jose R2 -Eastern USA
For contributions to nonlinear filtering and model-based signal processing.
1997 Ohte, Akira R10 -Asia and Pacific
For contributions to and leadership in the development of a fully automatic nuclear quadrupole resonance thermometer and its application to precise temperature measurement.
1998 Alspach, Daniel R6 -Western USA
For leadership in the theoretical development of non-linear estimation theory and its practical applications to multiple target data association and tracking problems in ocean surveillance.
1998 Avery, Susan R5 -Southwestern USA
For scientific and educational leadership and research in atmospheric science
1999 El-hawary, Ferial R7 -Canada
For contributions to application of digital system concepts to underwater dynamic motion estimation and marine seismic methods.
1999 Jones, W Linwood R3 -Southeastern USA
For contributions to the development and application of active microwave remote sensing technology for satellite oceanography.
1999 Candy, James R6 -Western USA
For contributions to model-based ocean acoustic signal processing.
2000’s
2001 Vadus, Joseph R2 -Eastern USA
For contributions to ocean technology, engineering, and research.
2002 Maeda, Hisaaki R10 -Asia and Pacific
For contributions to the theory of floating structures and wave energy absorption.
2003 Bannon, Robert R2 -Eastern USA
For leadership in ocean engineering and the practical application of sensor technologies.
2003 Worcester, Peter R6 -Western USA
For leadership in acoustic techniques for observing the ocean.
2004 Fouquet, Julie R6 -Western USA
For contributions to optical switch and light-emitting device technologies.
2004 Kirkham, Harold R6 -Western USA
For leadership in the field of optical measurements for power systems
2005 Lynch, James R1 -Northeastern USA
For contributions to sound transmission in shallow coastal waters for mapping bottom boundary layer characterizations.
2005 Williams, Albert R1 -Northeastern USA
For contributions to the development of instrumentation for measuring oceanic processes.
2005 Yuh, Junku R6 -Western USA
For contributions to autonomous underwater robots.
2006 Garello, Rene R8 -Europe
For contributions to signal processing applied to remote sensing of the ocean.
2006 Ledrew, Ellsworth R7 -Canada
For contributions to environmental remote sensing sciences.
2007 Ehrich Leonard, Naomi R1 -Northeastern USA
For contributions to control of underwater vehicles.
2007 Jemison, William R1 -Northeastern USA
For contributions to microwave photonics for radar and communications.
2007 Jones, Colin R3 -Southeastern USA
For contributions to deep ocean exploration, search and recovery and salvage.
2007 Mitra, Urbashi R6 -Western USA
For contributions to multiuser wideband digital communication systems
2007 Ura, Tamaki R10 -Asia and Pacific
For contributions to autonomous underwater vehicle technologies.
2007 Zorzi, Michele R8 -Europe
For contributions in the area of energy efficient protocol design.
2008 Mikhalevsky, Peter R2 -Eastern USA
For contributions to ocean acoustics and tomography.
2008 Panetta, Karen R1 -Northeastern USA
For leadership in engineering education and curriculum development to attract, retain, and advance women in engineering.
2008 Pearlman, Jay R6 -Western USA
For leadership in space-based earth observing systems.
2009 Fall, Kevin R6 -Western USA
For contributions to Internet architectures and protocols in challenging environments.
2009 Kasahara, Junzo R10 -Asia and Pacific
For contributions to submarine seismic technology.
2009 Murch, Ross R10 -Asia and Pacific
For contributions to multiple antenna systems for wireless communications.
2010’s
2010 Chapman, Ross R7 -Canada
For contributions to geoacoustic characterization of ocean bottom environments.
2010 Singer, Andrew R4 -Central USA
For contributions to signal processing techniques for digital communication.
2010 Stojanovic, Milica R1 -Northeastern
For contributions to underwater acoustic communications.
2010 Vesecky, John R6 -Western USA
For contributions to marine remote sensing and technology.
2011 Barrick, D R6 -Western USA
For development of high frequency radars and applications.
2011 Sukhatme, Gaurav R6 -Western USA
For contributions to multi-robot systems.
2012 Heron, Malcolm R10 -Asia and Pacific
For contributions to the application of radio science to oceanic and terrestrial remote sensing.
2012 Negahdaripour, S R3 -Southeastern USA
For contributions to underwater computer vision.
2013 Zorpette, Glenn R1 -Northeastern USA
For contributions to professional communication in electrical and electronics technology.
2014 Leonard, John R1 -Northeastern USA
For contributions to navigation and mapping for mobile robots and autonomous underwater vehicles.
2015 Foote, Kenneth R1 -Northeastern USA
For contributions to quantification of underwater sound scattering.
2015 Zheng, Yahong R5 -Southwestern USA
For contributions to channel modeling and equalization for wireless communications.
2016 Fossen, Thor R8 -Europe
For contributions to modelling and controlling of marine crafts
2017 Caiti, Andrea R8 -Europe,
For contributions to geo-acoustic inversion and autonomous underwater vehicles.
2017 Kyriakopoulos, K R8 -Europe
For contributions to robot motion planning and control of multi-robot systems.
2017 Migliaccio, Maurizio R8 -Europe
For contributions to marine and maritime polarimetric synthetic aperture radar